Ergonomie práce na notebooku
Čím dál více lidí pracuje na notebooku místo u stolního počítače. Pravidla pro srovnání těla v sedu u notebooku platí stejná, jako při práci na počítači. Jaká to jsou?
Nejdůležitější je správně nastavená obrazovka vůči očím a ruce pohodlně položené na stole na klávesnici. Většinou je ale obrazovka nízko, takže se k ní člověk sklání a hrbí (viz obrázek 1). Proto doporučuji upravit si vaše nejčastější pracovní místo tak, aby tyto požadavky splňovalo.
Dá se toho docílit podložením notebooku do požadované výšky např. pomocí knih nebo krabic a připojením externí myši a klávesnice. Pro větší pohodlí je možné připojit i externí monitor (viz obrázek 2). Podložení notebooku bez využití externí klávesnice a myši lze využít na činnosti, při kterých nepotřebujeme psát a stačí nám pouze obraz a zvuk (viz obrázek 3).
Tato úprava pracovního prostředí není možná vždy a všude, ale vaše záda ji ocení!
Publikováno 27. 11. 2023
Viscerální ošetření po porodu
Před pár dny jsem ošetřovala břicho metodou viscerální manipulace mamince čtyř dětí. Přišla za mnou s bolestmi zad, hrudníku a ramene a bolestmi za krkem. Při ošetření břicha cítila různé vjemy – pálení, tahy, přelévání horkosti – právě ve výše popsaných bolavých místech. Po ošetření řekla, že se cítí jako znovuzrozená!
V těhotenství dochází ke spoustě změn včetně “přeskupování” jednotlivých orgánů, aby daly v břiše místo rostoucí děloze. Toto přeskupování se děje celou dobu těhotenství. Při porodu je ale situace v břiše změněná najednou – a záleží tedy pak, jak se orgány naskládají zpět. U žen různou dobu po porodu nacházím různé stranové asymetrie, tlaky či bolesti břicha, a ty můžeme pomocí viscerální manipulace “rozpustit” tím, že pomůžeme najít orgánům zpět jejich přirozené umístění a pohyblivost v břiše. Stejně tak mohou vymizet bolesti ve vzdálených strukturách, které jsou ale stažením břicha způsobeny.
Ošetření břicha si zaslouží každá žena, která odnosila děti. Ale také ta, která by děti mít chtěla, která má bolestivou menstruaci nebo ovulaci nebo kdokoli po břišních operacích či s trávicími potížemi. Když zlepšíme prokrvení v břiše a dáme volnost jednotlivým strukturám, tak se dějí zázraky.
Péče o jizvy
O každou jizvu je třeba pečovat, aby byla posunlivá vůči okolním tkáním a aby měla i stejnou citlivost a vnímavost.
Pokud je celá jizva, nebo některá její část, tužší, neposunlivá, nepoddajná a na dotek přecitlivělá, nebo naopak méně citlivá, může nám způsobovat potíže v pohybovém aparátu. Například bolesti okolo kyčle, kříže či hrudníku ze stažené jizvy po apendektomii, nebo bolesti beder z neošetřené jizvy po epidurální anestezii. Někdy jsou ale cesty klikaté a vzdálené a například taková nevinná „malá“ jizva po epiziotomii může způsobit tuhost a bolest i třeba hrudníku nebo ramene.
Proto je dobré se o jizvy a jejich okolí starat, zpočátku je opečovat dotekem, pohlazením, později i jemným či hlubším posunem do různých stran a tím zlepšovat jejich pružnost a skluznost.
Metod na ošetření jizev je spousta. Můžete vyzkoušet tyto drobné tipy, případně navštívit fyzioterapeuta, který se této problematice věnuje. Jizvu vám vyšetří, ošetří a poradí, jak se o ni můžete doma starat sami, aby to pro vaše tělo mělo největší přínos.
Publikováno 15. 11. 2022
Vnímání těla
Dnes ráno jsem se rozespale protáhla a v polovině pohybu mě najednou prudce píchlo pod lopatkou. Hned jsem se zastavila s myšlenkami „žebro, nedýchat“ – vydechla jsem, vrátila ruce před tělo, intuitivně levou rukou zamávala a bolest hned odezněla.
Přesně tohle se snažím své klienty naučit. Nejen odstranit aktuální bolest, se kterou ke mně přicházejí, ale naučit je s jejich tělem fungovat tak, aby se potíže nevracely. A když se vrátí, tak aby si od nich uměli pomoci. Aby věděli, jak zareagovat hned, a ne až když se dostanou za 2 týdny (někdy i za 2 měsíce) na rehabilitaci.
A na to je zásadní naučit se VNÍMAT SVÉ TĚLO.
Jsem hrdá na všechny klienty, kteří se toto naučili a pokračují dále – nehasí jen akutní bolest, ale chtějí na sobě pracovat, aby jim v jejich těle bylo dobře. A jsem hrdá i na sebe za každého člověka, kterého toto dokážu naučit.
Viscerální manipulace – uvolnění zvýšeného napětí v břišní dutině
V létě jsem nejen relaxovala, ale také se vzdělávala.
Byla jsem na dvou kurzech techniky viscerální manipulace, která se zaměřuje na přirozenou pohyblivost orgánů uvnitř břicha, hrudníku a pánve. Jemným, plošným působením na různá místa trupu můžeme povolit případné stažení tkání a tím pomoci např. lidem s:
- trávicími potížemi
- bolestmi zad, břicha, ramen, kyčlí, …
- bolestivou menstruací, ovulací
- stavy po operacích břicha, hrudníku, pánve.
Pokud máte zájem o ošetření, napište mi.
Publikováno 29. 8. 2022
Cvičíte na dovolené?
Někdy cvičení není třeba, protože pravidelným pohybem a snížením stresu na dovolené chronické bolesti ustoupí. → To je ideální.
Někdo si chce od „povinnosti“ cvičit odpočinout. → Pak bych doporučila pokusit se změnit přístup ke cvičení a brát ho spíše jako podpoření těla, aby lépe fungovalo, ne jako nutnou povinnost.
A někdo na to prostě zapomene. Ať už na samotné cvičení, nebo na pomůcky, které s sebou potřebuje. → Nevadí to, pokud vás nic nebolí. Pokud ano, napište si věci na cvičení do seznamu věcí s sebou.
Dovolená může být skvělým časem na to konečně se cvičení věnovat více a posunout se dál!
Posílám pozdravy z naší dovolené.
Tipy na kolo
- Opora chodidla o šlapátko je o MTP kloub palce a malíku
- Kolena míří vpřed
- Pánev sedí pevně – nešoupe se na strany při zatlačení nohy do šlapátka
- Od rukou se odtlačujeme, nepřitahujeme se k řidítkům – to nám pomůže lépe srovnat páteř a ramena
- Nejsme zavření v předním hrudníku (tzn. nejsou ramena vysunutá vpřed a hrudník vzad) – hlavně pokud nás po jízdě na kole bolí za krkem
Užijte si jízdu a přikládám fotku z naší první letošní projížďky
Publikováno 3. 6. 2022
Neutrální poloha pánve - aneb proč nepodsazovat pánev
Srovnejte si chodidla na šíři kyčlí, špičkami namířenými vpřed. Kolena mírně pokrčte – pocitově, nemusí to být vidět. Otáčejte pánev střídavě do podsazení a vysazení a hledejte polohu pánve, při které se vám nezatínají hýždě a dostává se do aktivity svalstvo spodní části břicha a pánevního dna.
Vybíráte boty na jaro?
Nezapomeňte na:
- Dostatečnou šířku boty hlavně u prstů
- Ohebnost podrážky do všech směrů (nejen vzhůru, ale i dolů a do spirály)
- Špička aby nebyla zahnutá vzhůru
- A aby nebyla kulatá – měla by být do rovna u palce a výrazněji zakulacená jen ze strany od malíku
Publikováno 31. 3. 2022
Jak na stres v těle?
Stres na nás teď působí na všechny, nejprve v souvislosti s covidem, nyní s válkou na Ukrajině. A na těle to poznáme také.
Proto si prosím všimněte: Jak se ve svém těle teď cítíte. Je uvolněné nebo stažené? V jaké části těla se případné stažení nachází? Ve které části jste uvolnění? Choulíte se do sebe? Nebo je váš hrudník otevřený, prostorný, volný? Jak se vám dýchá? …a co by vám nyní udělalo lépe?
Šálek čaje, procházka, běh, jóga, meditace,…nebo něco úplně jiného?
Věnujte svému tělu pozornost. V těžkých situacích tím spíš. Dělejte si během dne zastavení, při kterém si všimnete, jak se ve svém těle cítíte a pokuste se na to co nejdříve adekvátně zareagovat. Tím líp se naučíte se vnímat a reagovat na případné potíže včas, aby TĚLO NEBOLELO.
Je operace řešení? - u bolestí kolen, vbočených palců, výhřezů plotének,...
Rozhodla jsem se sepsat pár vět o výhodách a nevýhodách operačního řešení potíží pohybového aparátu. Setkávám se totiž velmi často se dvěma extrémy. S lidmi, kteří se operacím vyhýbají za každou cenu, a s těmi, kteří jsou přesvědčení, že operace vyřeší celý jejich problém hned. Většinou je ale cesta někde uprostřed.
Operace X konzervativní řešení (fyzioterapie, především aktivní terapie – cvičení):
- Operací může opravdu dojít k okamžitému odstranění potíží, nemusí to tak být ale vždy. Někdy bolesti zůstanou stejné, někdy se i zvýší.
- Proces hojení tkání trvá a je potřeba dát tělu čas pro regeneraci, není možné se hned vrátit do plné zátěže. Pokud bychom se snažili tento čas zkrátit, někdy tím může dojít i ke zmaření výsledku operace (například u plastiky kolenních vazů k jejich opětovnému přetržení). Častěji však dochází k přetížení a bolesti některé části těla nebo operovaného místa, a tím zhoršení hojení.
- U některých potíží se po operaci problém vrací, protože operací není řešena příčina problému. Například u vbočených palců většinou nebývá příčina v samotném postavení palce, ale v nastavení osy celé dolní končetiny, případně i trupu, v napětí svalů a dalších tkání a ve způsobu chůze a odvíjení chodidla. Proto je dobré nejprve vyzkoušet konzervativní řešení.
- Po každé operaci je potřeba se starat o jizvu. Ta se totiž přirozeně stahuje a snižuje pružnost tkání ve svém blízkém i vzdálenějším okolí, a tím může způsobovat bolest či nepříjemné vjemy v místě jizvy i jinde v okolí (například bolesti zad kvůli neošetřené jizvě po apendektomii nebo epiziotomii).
- Po spoustě operací je potřeba chodit na fyzioterapii. Vzhledem k tomu, že cílem fyzioterapie u těchto potíží je dostat svaly v místě přetížení do rovnováhy, ptám se – není lepší vyzkoušet konzervativní řešení jako první?
A jak se rozhodnout? Věřte svému ošetřujícímu lékaři. Podle charakteru a intenzity vašich obtíží a objektivního nálezu na rentgenu, magnetické rezonanci, atd. vám váš lékař navrhne, která možnost je pro vás nejvhodnější. Pokud si stále nejste jistí, zkonzultujte možnosti i s jiným lékařem nebo fyzioterapeutem.
Publikováno 16. 11. 2021
Trápí vás bolesti nohou?
Nový kosterní model, ženská pánev
Publikováno 1. 8. 2021
Choďte bosí – vaše chodidla to ocení
- Používejte různorodý povrch, nebojte se vody ani bláta
- Choďte bosky často po malých chvilkách – nepřehánějte to, pokud nejste zvyklí
- Respektujte svá chodidla i celé tělo
Jak vybírat letní boty?
- Pružnou podrážku do všech směrů (viz obr. 1, 2 a 3).
- Dostatečnou šířku ve všech částech – i u prstů; prsty by neměly lézt na straně z boty ven.
- Uchycení za patou nebo pevné obejmutí nártu páskem, jinak prsty při každém kroku místo odrazu chytají botu, aby nespadla z nohy (viz obr. 4).
Publikováno 14. 6. 2021
Přeji krásný 1. máj, lásky čas
Co je to bolest? K čemu nám slouží?
Publikováno 14. 4. 2021
Dech, respirační fyzioterapie a COVID-19
Ruce z kapes → volná záda
Publikováno 4. 1. 2021
Nový kosterní model, kyčelní kloub
Pohybem k imunitě
- Pokud se svým pejskem obejdete váš dům v okruhu 500 metrů jednou dokola, ujdete lehce přes 4 km.
- Pokud jej obejdete dvakrát, ujdete něco přes 7 km, a když třikrát, tak skoro 10,5 km. Pokud půjdete dokola víckrát než jednou, měňte směr, ať se vám nemotá hlava.
Publikováno 27. 10. 2020
Cvičení s elektrickou stimulací svalů (EMS)
Pomůcky pro vzpřímené držení těla
Publikováno 25. 2. 2020
Na co si dát pozor při chůzi na podpatcích?
Jak nosit kabelku?
Publikováno 29. 10. 2019
Jak vybrat zimní boty
Vzdělávám se pro Vás!
Publikováno 22. 9. 2019
Bosá chůze
Jak nosit batoh?
- Popruhy – by měly být utaženy tak, že hlavní opora batohu je o hrudník. To většinou znamená popruhy utáhnout více, než jste zvyklí. Pokud máme popruhy volnější než by mělo být, je batoh opřen o bedra nebo o pánev, což nás vychyluje z těžiště. My jej pak dorovnáváme tím, že se vyhrbíme v hrudníku a rameny tlačíme do popruhů vpřed (snažíme se namísto utažení popruhů dostat oporu batohu o hrudník vyhrbením a tlakem ramen), nebo se naopak prohneme v bedrech (podvolení se tahu popruhů). Popruhy je vhodné průběžně kontrolovat a upravovat si jejich délku vždy podle aktuální váhy věcí v batohu. Čím těžší je zátěž v batohu, tím více je váhou věcí tažen dolů a tím více by měly být popruhy utaženy, aby batoh seděl dobře na hrudníku. V případě většího batohu (krosny) je opora samozřejmě i o pánev.
- Bederní pás – Pokud má batoh bederní pás, je vhodné jej použít. Díky tomu odlehčíme šíjovým svalům. Pás by měl mít oporu v pánvi, ne v bedrech! Přesněji bychom ho tedy měli nazývat spíše jako pánevní pás. Dobrá opora batohu o pánev souvisí i se správným výběrem batohu na naši postavu. Pokud je batoh na naši postavu malý, nemusí pás dosáhnout až k pánvi, ale je obemknutý pouze okolo pasu a pak pro nás žádný přínos nemá – neopírá se o pevnou kost, jen tlačí na břicho. Bederní pás má proto význam pouze u větších batohů – takových, ve kterých máme oporu zadní části batohu v hrudníku i pánvi. V těžších terénech je vhodné použít i prsní pás přes hrudník pro lepší upevnění batohu na záda.
- Pevnější konstrukce – Batohy s pevnější konstrukcí se lépe opřou o hrudník (u větších batohů o hrudník a pánev), než batohy bez jakékoli výztuže či tvarování. Opět je třeba vyzkoušet velikost batohu včetně délky popruhů, zda je na naši výšku zad ideální.
- Balení věcí – Těžší věci by měly být blíže k zádům, aby nebylo moc vychýlené těžiště – aby nás batoh netáhl vzad, a nenutil nás tak dorovnávat těžiště vyhrbením nebo prohnutím se v zádech (viz bod 1)).
- Nést batoh na obou ramenou! To je opravdu nutnost. A to nejen na výletech, ale i po městě.
- Sportovní ledvinky – Na menší výlety jsou skvělé ledvinky – hlavně tedy ty sportovní. Díky nim je opora pouze v pánvi a záda jsou volná.
Publikováno 2. 7. 2019